Procedura Niebieskiej Karty
Procedura „Niebieskie Karty” to skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej
Procedurę prowadzą przedstawiciele różnych instytucji tworzący razem Zespół Interdyscyplinarny
Procedura rozpoczyna się od wypełnienia
Kartę A może wypełnić
- policjant
- pracownik socjalny
- pracownik oświaty
- przedstawiciel ochrony zdrowia
- członek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
Karta A zostanie wypełniona, gdy w trakcie wykonywania swoich czynności zawodowych jedna z ww. osób poweźmie podejrzenie, że ma do czynienia z przypadkiem przemocy domowej (będzie świadkiem przemocy lub usłyszy wiarygodne informacje na ten te mat od kogoś innego). Każdy, kto wypełni Kartę A, przekazuje ją do przewodniczącego/przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego. Taki zespół funkcjonuje w każdej gminie. Najczęściej ma swoją siedzibę w lokalnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
Kolejny krok to przekazanie formularza „NIEBIESKA KARTA -B”, zawierającego pouczenie dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Czynność ta powinna być połączona z rozmową instruktażową na temat treści i możliwości wykorzystania porad zawartych w formularzu. Istotne znaczenie ma tabela, w której winny być wskazane lokalne placówki udzielające pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.
FORMULARZA „NIEBIESKA KARTA – B” NIE PRZEKAZUJE SIĘ:
OSOBIE, WOBEC KTÓREJ ISTNIEJE PODEJRZENIE, ŻE STOSUJE PRZEMOC W RODZINIE,
DZIECKU, NATOMIAST WAŻNE JEST PRZEPROWADZENIE Z DZIECKIEM ROZMOWY O DALSZYCH CZYNNOŚCIACH W JEGO SPRAWIE.
Więcej o Niebieskiej Karcie na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku (link otwiera się w nowym oknie): http://www.rops-bialystok.pl/ppwr/?page_id=34
Metryka strony