Założenia Programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnego dla osóbtosujących przemoc w rodzinie, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce w 2020 r.

Założenia Programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnego dla osób

stosujących przemoc w rodzinie, realizowanego przez

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce w 2020 r.

 

Podstawowym celem wszystkich działań wynikających z realizacji programu jest powstrzymanie sprawców od stosowania przemocy w rodzinie.

Osoba stosująca przemoc w rodzinie, korzystająca  z oddziaływań korekcyjno – edukacyjnym, może doprowadzić do redukcji nieprawidłowych zachowań, ukształtowania postawy partnerstwa i szacunku wobec drugiego człowieka oraz odpowiedzialności za popełnione czyny. Program spełnia rolę pomocniczą w szeregu oddziaływań na sprawców i jego efektywność jest uzależniona od woli i motywacji uczestnika.

 Adresaci programu:

Program kierowany jest do osób stosujących przemoc, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w tym w szczególności:

  • osób, skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując ich do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno – edukacyjnych;
  • osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu lub narkotyków lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno – edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowych terapii;
  • osób osadzonych w zakładzie karnym m.in. z art. 207 kodeksu karnego;
  • osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie lub zostaną zmotywowane przez prokuratora, pracownika socjalnego, kuratora, terapeuty, pracownika ośrodka interwencji kryzysowej lub inne osoby, które powzięły wiadomość o stosowaniu przez nich przemocy wobec osób najbliższych.

Program ma charakter edukacyjno – korekcyjny. Część edukacyjna skoncentrowana jest na przekazaniu szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska przemocy. Część korekcyjna ukierunkowana jest na zdobycie umiejętności niestosowania przemocy, trening umiejętności społecznych i asertywności oraz naukę korzystania ze wsparcia społecznego.  Miejscem realizacji programu będzie siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 10A, 17-200 Hajnówka – dla tzw. „grupy wolnościowej” oraz Areszt Śledczy w Hajnówce - dla osób osadzonych/aresztowanych.

Czas trwania programu obejmuje 60 godzin zajęć grupowych oraz 1 godzinę/na uczestnika zajęć indywidualnych.

Miejsce realizacji programu:

Miejscem realizacji programu jest siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 10A – dla tzw. „grupy wolnościowej” oraz Areszt Śledczy w Hajnówce  dla osób osadzonych/aresztowanych.

Okres realizacji programu:

Zajęcia odbywają się cyklicznie. Grupa będzie spotykać się 1-2 razy w tygodniu. Spotkania indywidualne z pracownikiem przeprowadzającym diagnozę, prowadzącym spotkanie będą ustalane indywidualnie w porozumieniu z uczestnikiem.

Reguły uczestnictwa w programie:

Warunkiem przyjęcia do Programu jest przyznanie się uczestnika do stosowania przemocy, co znajduje odzwierciedlenie w zawieranym kontrakcie. Przed przystąpieniem do Programu osoba zostaje zapoznana z celami i przebiegiem programu. Prowadzący zapoznaje się z sytuacją rodzinną i prawną uczestnika. Przyjęcie do programu jest potwierdzone zawarciem kontraktu na aktywny udział w zajęciach.

Uczestnik biorący udział w programie zobowiązuje się do przestrzegania zasad zapisanych w kontrakcie sporządzonym w 2 egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Do głównych zasad należy zachowanie abstynencji od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych w trakcie trwania Programu. Uczestnik zobowiązuje się też do systematycznego udziału w proponowanych zajęciach grupowych i indywidualnych. Niezachowanie warunków kontraktu skutkuje wyłączeniem z programu. Uczestnik obowiązkowo bierze udział w badaniach, które pozwolą zdiagnozować

Uczestnik zobowiązuje się do powstrzymywania się od zachowań przemocowych oraz przemocowych postaw w kontaktach z innymi.

Uczestnik powinien wykazać się frekwencją i aktywnością w czasie zajęć prowadzonych w grupie. Udział w 75% zajęć grupowych i zajęć indywidualnych, będzie podstawą do stwierdzenia ukończeniu przez uczestnika niniejszego programu. Uczestnicy swoją nieobecność winni usprawiedliwić i w miarę możliwości uzupełnić brakujące wiadomości podczas zajęć dodatkowych.

     Jolanta Prusinowska

Dyrektor PCPR w Hajnówce

Hajnówka 27 maja 2020 r.

Metryka strony

Udostępniający: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Miszczuk, Administrator BIP

Data wytworzenia: 2020-12-06

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2020-12-06

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2020-12-06