Piecza zastępcza - w służbie dziecku
System pieczy zastępczej to zespół osób, instytucji i działań mających na celu zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców. W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu i po uzyskaniu zgody rodziców zastępczych. Piecza zastępcza to przejściowa forma opieki nad dziećmi - dzieci pozostają pod opieką rodzin zastępczych do osiągnięcia pełnoletności. Z wyjątkiem sytuacji, gdy podopieczny kontynuuje naukę, wówczas może pozostać w rodzinie, za jej zgodą, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia. Ponadto, o ile jest to możliwe rodzice zastępczy w swoich działaniach współpracują z rodziną biologiczną nad powrotem dziecka do środowiska rodzinnego.
Piecza zastępcza jest sprawowana w formie: rodzinnej i instytucjonalnej. Rodzinne formy pieczy zastępczej to: rodzina zastępcza oraz rodzinny dom dziecka. Rodzinne formy pieczy zastępczej są najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska, w którym powinno wychowywać się dziecko.
Piecza zastępcza w Powiecie Hajnowskim
Na terenie powiatu hajnowskiego funkcjonuje 48 form rodzinnej pieczy zastępczej – 3 rodzinne domy dziecka, 33 rodziny spokrewnione, 11 rodzin niezawodowych i 1 zawodowa.
„DZIECKO MA PRAWO BYĆ SOBĄ. MA PRAWO DO POPEŁNIANIA BŁĘDÓW. MA PRAWO DO POSIADANIA WŁASNEGO ZDANIA. MA PRAWO DO SZACUNKI. NIE MA DZIECI – SĄ LUDZIE” twierdził Janusz Korczak. Obserwując troskę, z jaką rodzice zastępczy opiekują się pozostającymi pod ich opieką dziećmi, czuje się wzruszenie oraz głęboki podziw. PCPR zaprasza kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, więcej w linku:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza do współpracy kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Metryka strony