Konkurs „Rodzina ma moc” pod patronatem Starostyw 2020 r.

27 czerwca br. w Starostwie Powiatowym w Hajnówce  odbyło się oficjalne wręczenie nagród (oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego). To pierwsza taka inicjatywa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które było organizatorem konkursu. Wpłynęło 26 prac w dwóch kategoriach (młodsi/starcia) – a każda z pięknym przekazem.

Zasadniczą ideą konkursu jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego i zachęcanie do tworzenia rodzinnych form opieki nad dziećmi. Plakaty miały odzwierciedlać pozytywne aspekty rodzicielstwa zastępczego - dzieci biorące udział w konkursie miały za zadanie przedstawić rodzinę widzianą swoimi oczami. Nadesłane prace są wzruszające – na to, co prawnie określane jest jako system pieczy zastępczej, patrząc oczami dzieci, zobaczymy rodzinę. To nic, że inną, bo złożoną z wujków, dziadków, „imiennego rodzeństwa”. Poczucie przynależności do wspólnoty, posiadanie własnego domu, łóżka, biurka, zabawek, poczucie bycia rozumianym, kochanym i wspieranymi – po prostu bycie razem, codzienna porcja emocji z tym związana umyka prawnym aspektom.

Choć wszystkie przygotowane plakaty niosły głęboki przesłanie, jury musiało przegryźć ten ciężki, frazeologiczny orzech i wyłonić zwycięzców. Wszystkie prace - także laureatów umieszczamy w galerii poniżej. Zarówno wygrani, jak również pozostali uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Hajnowskiego. W jego imieniu gratulacje wszystkim uczestnikom złożyła Wicestarosta Joanna Kojło.

Czym jest piecza zastępcza? System pieczy zastępczej to zespół osób, instytucji i działań mających na celu zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców. W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu i po uzyskaniu zgody rodziców zastępczych. Piecza zastępcza to przejściowa forma opieki nad dziećmi - dzieci pozostają pod opieką rodzin zastępczych do osiągnięcia pełnoletności. Z wyjątkiem sytuacji, gdy podopieczny kontynuuje naukę, wówczas może pozostać w rodzinie, za jej zgodą, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia. Ponadto, o ile jest to możliwe rodzice zastępczy w swoich działaniach współpracują z rodziną biologiczną nad powrotem dziecka do środowiska rodzinnego.

Piecza zastępcza jest sprawowana w formie: rodzinnej i instytucjonalnej. Rodzinne formy pieczy zastępczej to: rodzina zastępcza oraz rodzinny dom dziecka. Rodzinne formy pieczy zastępczej są najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska, w którym powinno wychowywać się dziecko.

Piecza zastępcza w powiecie hajnowskim (dane za 2019 r.):

  • Rodziny zastępcze spokrewnione – 40
  • Rodziny zastępcze niezawodowe – 9
  • Rodzinne domy dziecka - 4

„DZIECKO MA PRAWO BYĆ SOBĄ. MA PRAWO DO POPEŁNIANIA BŁĘDÓW. MA PRAWO DO POSIADANIA WŁASNEGO ZDANIA. MA PRAWO DO SZACUNKI. NIE MA DZIECI – SĄ LUDZIE” twierdził Janusz  Korczak. Obserwując troskę, z jaką rodzice zastępczy opiekują się pozostającymi pod ich opieką dziećmi, czuje się wzruszenie oraz głęboki podziw. PCPR zaprasza kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

 

Katarzyna Miszczuk

 

Metryka strony

Udostępniający: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Miszczuk, Administrator BIP

Data wytworzenia: 2021-06-30

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2021-06-30

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2021-06-30