Środki PFRON - Zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w obszarze rehabilitacji społecznej w 2022 r. w powiecie hajnowskim.

Załącznik do Zarządzenia Nr 2  

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce z dnia 26 lutego 2022 r.

 

Zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w obszarze rehabilitacji społecznej w 2022 r. w powiecie hajnowskim.

Celem wprowadzenia Zasad jest zapewnienie prawidłowej gospodarki środkami PFRON, w tym ich skuteczności, racjonalności oraz efektywności, a także właściwego wykonania zadań określonych w  przepisach art. 35a ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, biorąc pod uwagę ograniczoną wysokość środków finansowych dostępnych na realizację zadań ustawowych oraz przewidywane potrzeby osób z niepełnosprawnością, które znacznie przekraczają możliwości finansowe PFRON.

I. Podstawa prawna.

1. Niniejszy akt wraz z załącznikami został opracowany na podstawie:

1) Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
z dnia 27 sierpnia 1997r. (Dz.U. z 2020 poz. 426 ze zm.).

2) Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. 2015 r. poz. 926).

3) Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z 2007 r., Nr 230, poz. 1694 z późn. zm.).

4) Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. z 2021 r. poz. 704 ze. zm.).

II. Postanowienia ogólne.

2 Ilekroć w niniejszych procedurach mowa jest o:

1) Barierach architektonicznych – oznacza to wszelkie utrudnienia występujące w budynku lub jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom z niepełnosprawnością.

2) Barierach technicznych – oznacza to bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobie z niepełnosprawnością funkcjonowanie w życiu społecznym.

3)  Barierach w komunikowaniu się – oznacza to bariery uniemożliwiające lub utrudniające osobie z niepełnosprawnością swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.

4)  Kompletnym wniosku – oznacza to wniosek zawierający wszystkie wymagane informacje wraz z kompletem wymaganych dokumentów.

5)  Kryterium dochodowe - należy przez to rozumieć kwotę nieprzekraczającą:

  1. 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
  2. 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

6)   Organizacji kultury – oznacza to działalność kulturową polegającą na wspieraniu i promocji twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej, działań i inicjatyw kulturalnych oraz na ochronie dziedzictwa kultury. Formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury. Działalność ta może być również prowadzona w formie klubów, świetlic, domów kultury i bibliotek. W zakres tego pojęcia wchodzą: widowiska, akcje oświatowe, rozrywkowe oraz imprezy artystyczne lub rozrywkowe.

7)  Organizacji rekreacji – oznacza to formę aktywności umysłowej lub fizycznej, podejmowaną poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką. Rekreacja ma najczęściej charakter dobrowolny i stosowana jest w celu odpoczynku i rozrywki. Jej formy wynikają głównie z typu zainteresowań i miejsca pobytu człowieka.

8)  Organizacji sportu – oznacza to formę aktywności człowieka, mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych indywidualnie lub zbiorowo według reguł umownych.

9)  Organizacji turystyki – oznacza to zbiorowe lub indywidualne wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, wędrówki po obcym terenie, mające cele krajoznawcze lub będące formą czynnego wypoczynku.

10) Osobie z niepełnosprawnością – należy  przez to rozumieć osobę posiadającą orzeczenie o zaliczeniu do:

  1. znacznego, umiarkowanego, lekkiego stopnia niepełnosprawności,
  2. osób z niepełnosprawnością – dotyczy osób przed ukończeniem 16 roku życia,
  3. całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy - wydane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  4. niezdolności do samodzielnej egzystencji - wydane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  5. zaliczeniu do I, II, III grupy inwalidów - wydane przez ZUS przed dniem 1 stycznia 1998r.,
  6. stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym - wydane przez KRUS przed dniem 1 stycznia 1998 r.

11) PFRON – oznacza to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

12) Przeciętnym miesięcznym dochodzie – oznacza to przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony na kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.

13) Przeciętnym wynagrodzeniu – oznacza to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale liczone od pierwszego dnia następnego  miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

14) Przedmiotach ortopedycznych i środkach pomocniczych – oznacza to przedmioty określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydanych na zlecenie (Dz.U. z 2021r. poz. 704 ze. zm.).

15) Sprzęcie rehabilitacyjnym – oznacza to sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych mających za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby z niepełnosprawnością możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

16) Turnusie rehabilitacyjnym – oznacza to zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań,
a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.

17) Wnioskodawcy - należy przez to rozumieć:

  1. osobę z niepełnosprawnością, której dotyczy wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON,
  2. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób z niepełnosprawnością: w zakresie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób z niepełnosprawnością.

18) Wniosku - należy przez to rozumieć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON.

19) Zadania – realizowane ze środków PFRON określone w uchwale Rady Powiatu.

III. Sposób rozpatrywania wniosków.

3.1.Osoba z niepełnosprawnością ubiegająca się o dofinansowanie składa wniosek wraz z określonymi w nim załącznikami.

  1. Wniosek w imieniu Wnioskodawcy może złożyć przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny ustanowiony postanowieniem Sądu lub pełnomocnik.
  2. PCPR w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku informuje Wnioskodawcę o występujących uchybieniach, które powinny być usunięte w terminie 30 dni. Nieusunięcie ich
    w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
  3. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Podczas rozpatrywania wniosku bierze się pod uwagę związek wnioskowanego przedmiotu z rodzajem niepełnosprawności Wnioskodawcy, zasadność wniosku oraz dochody Wnioskodawcy.
  4. W przypadku stwierdzenia wątpliwości, co do zawartych we wniosku danych, a w szczególności dotyczących wysokości dochodów i liczby osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mających wpływ na przyznanie dofinansowania, PCPR może wezwać Wnioskodawcę do złożenia, w terminie nie dłuższym niż 14 dni, stosownych wyjaśnień w sprawie lub dostarczenia niezbędnych dokumentów.
  5. Wnioski rozpatrywane są przez PCPR po złożeniu kompletnego wniosku.
  6. PCPR informuje Wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie 7 dni od dnia rozpatrzenia kompletnego wniosku.
  7. O kolejności uzyskania dofinansowania rozstrzyga data wpływu kompletnego wniosku.
  8. Ostateczną decyzję o sposobie rozpatrzenia wniosku podejmuje Dyrektor PCPR, a realizacja wniosków następuje w miarę posiadanych przez PCPR środków finansowych.

10.PCPR powiadamia Wnioskodawcę pisemnie o sposobie rozpatrzenia wniosku.

11.Prawidłowo zaadresowana korespondencja do Wnioskodawcy, która pomimo dwukrotnego awizowania nie zostanie odebrana, uznawana jest za doręczoną.

12.W przypadku śmierci Wnioskodawcy, wniosek nie podlega dalszemu rozpatrywaniu.

13.Dofinansowanie ze środków PFRON nie przysługuje, jeżeli Wnioskodawca posiada zaległości wobec PFRON lub PCPR albo w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku był stroną umowy o dofinansowanie ze środków PFRON, rozwiązanej z przyczyn leżących po jego stronie.

  1. Wnioski można składać w siedzibie PCPR, tradycyjną drogą pocztową lub przy wykorzystaniu Systemu SOW (sow.pfron.org.pl), Formularze wniosków dostępne są w siedzibie PCPR lub na stronie internetowej urzędu, link: Wnioski i formularze

IV. Dofinansowanie ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych.

4.1. Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym obowiązuje kryterium dochodowe, które wynosi:

  • 50% przeciętnego wynagrodzenia  na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

W przypadku, gdy kryterium jest przekroczone dofinansowanie podlega pomniejszeniu o wielkość kwoty przekroczenia.

Dofinansowanie nie przysługuje w przypadku, gdy dochód przekracza ustalone kryterium dochodowe a kwota przekroczenia jest równa lub wyższa od ustalonej kwoty dofinansowania.

Przeciętne wynagrodzenie ustala się w oparciu o dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny w każdym kwartale roku kalendarzowego.

  1. O dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych ubiegać się mogą:

1)  dzieci i młodzież ucząca się i niepracująca do 24 roku życia bez względu na niepełnosprawność czy posiadany stopień niepełnosprawności,

2)  dorosłe osoby z niepełnosprawnością posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, umiarkowanym, lekkim.

  1. Na podstawie § 6 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych – w związku z ograniczonymi środkami finansowymi przekazanymi przez PFRON na realizację zadań przyjęto zasadę przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie z niepełnosprawnością raz na dwa lata.
  2. Pierwszeństwo mają:

1) dzieci i młodzież ucząca się i niepracująca do 24 roku życia bez względu na stopień niepełnosprawności; osoby z niepełnosprawnością zaliczone do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.

  1. Osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności otrzymają dofinansowanie pod warunkiem wystarczającej ilości środków przeznaczonych na ten cel.
  2. Dofinansowania przyznawane będą do czasu wykorzystania środków na to zadanie.

V. Dofinansowania ze środków PFRON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

  • 5.1. O dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego.
  1. Wysokość dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wynosi – do wysokości kwoty refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wyjątek stanowią dofinansowania do:

  • wózka inwalidzkiego do wysokości 2.500 zł.
  • protezy kończyny do wysokości 3.500 zł.
  • osobom po 26 roku życia wyłącznie do jednego aparatu słuchowego  do wysokości 800 zł.
  1. Dofinansowane ze środków PFRON mogą być tylko przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, które zostały zatwierdzone i zrefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
  2. W 2022 r. będą rozpatrywane wnioski zawierające faktury potwierdzające zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych z 2021 roku oraz z  2022 roku.  W kolejnych latach wnioski zawierające faktury będą rozpatrywane analogicznie.

VI. Dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny.

6.1.O  dofinansowanie  zaopatrzenia  w  sprzęt  rehabilitacyjny  mogą  ubiegać  się  osoby  z niepełnosprawnością stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli zachodzi potrzeba rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu tego sprzętu, a których dochód nie przekracza kryterium dochodowego.

  1. Wysokość dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 50 % kosztów zakupu tego sprzętu, jednak nie więcej niż do 1.000 zł.
  2. Podstawę dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego stanowi umowa.
  3. Dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.

VII. Dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych.

  • 7.1. O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, jeżeli ich realizacja umożliwi lub  w  znacznym  stopniu  ułatwi  osobie  z niepełnosprawnością  wykonywanie  podstawowych,  co - dziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne:

1) które mają znaczne problemy w poruszaniu się, (w szczególności poruszające się przy pomocy wózków inwalidzkich, balkoników itp.)

2) jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku, w którym stale zamieszkują na wykonanie zmian we wnioskowanym zakresie.

  1. Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 95 % kosztów zadania, nie więcej jednak niż do wysokości 5.000,00 zł.
  2. Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
  3. W ramach dofinansowania w zakresie likwidacji barier architektonicznych możliwe jest dofinansowanie zakupu urządzeń (np. brodzik, muszla sedesowa, umywalka, uchwyty, itp.) oraz niektóre materiały niezbędne do realizacji zadania (indywidualnie w zależności od potrzeb). 5. Dofinansowaniu nie podlegają roboty instalacyjne lub remontowo budowlane. Nie podlega dofinansowaniu wymiana wanny na wannę.
  4. W uzasadnionych przypadkach dofinansowaniem ze środków PFRON może być objęty zakup innych przedmiotów i urządzeń z zakresu likwidacji barier architektonicznych, niewymienionych w powyższym katalogu. Każdy z tych przypadków będzie rozpatrywany indywidualnie.

VIII. Dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier technicznych.

  • 8.1.Likwidacja barier technicznych polega na usunięciu wszelkich utrudnień wynikających z braku zastosowania lub niedostosowania, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów  urządzeń. Likwidacja   tej   bariery  powinna  powodować  sprawniejsze  działanie

osoby  z niepełnosprawnością w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie.

  1. Z dofinansowania do likwidacji barier technicznych mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub wyjątkowo umiarkowanym na wyraźne zalecenie lekarza uzasadniające konieczność zakupu takiego sprzętu.
  2. Wysokość dofinansowania likwidacji barier technicznych wynosi do 60 % kosztów zadania, nie więcej jednak niż do wysokości 1.600 zł., natomiast pozostałe koszty stanowią udział własny Wnioskodawcy.
  3. Dofinansowanie do likwidacji barier technicznych nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
  4. Dofinansowanie ze środków PFRON nie przysługuje, jeżeli Wnioskodawca w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskał odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków PFRON.
  5. Dofinansowaniu nie podlega sprzęt AGD, gdyż są to przedmioty przydatne w każdym gospodarstwie domowym, bez względu na to czy służą osobom z niepełnosprawnością czy pełnosprawnym.
  6. Podpisanie umowy o dofinansowanie jednej z barier nie wyklucza starania
    się o dofinansowanie do likwidacji pozostałych barier przez tego samego Wnioskodawcę.

IX. Dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier w komunikowaniu się.

9.Realizacja   zadania   powinna   umożliwić   lub   w   znacznym   stopniu  ułatwić  osobie z niepełnosprawnością kontakty z otoczeniem poprzez swobodne  porozumiewanie  się   i/lub przekazywanie informacji.

  1. Dofinansowanie ze środków PFRON zakupu sprzętu wraz z specjalistycznym oprogramowaniem z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się mogą otrzymać dzieci i młodzież ucząca się.
  2. Wymagane załączniki do wniosku:
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia musi być wystawione przez lekarza specjalistę,
  • opinia psychologa, pedagoga szkolnego, logopedy lub innego specjalisty określająca potrzebę specjalistycznego oprogramowania (nazwa oprogramowania) oraz stwierdzająca zasadność likwidacji barier w komunikowaniu się,
  • dokument potwierdzający potrzebę kształcenia specjalnego bądź orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, (jeżeli takowe dziecko posada),
  1. Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się nie przysługuje osobom z niepełnosprawnością, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały dofinansowanie do zakupu komputera ze środków PFRON.
  2. Wysokość dofinansowania zakupu sprzętu komputerowego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem wynosić będzie do 60% wartości, nie więcej jednak niż do wysokości 1.500 zł. brutto, natomiast pozostałe koszty stanowią udział własny Wnioskodawcy.
  3. Podpisanie umowy o dofinansowanie likwidacji jednej z barier nie wyklucza starania się o dofinansowanie do likwidacji pozostałych barier przez tego samego Wnioskodawcę.

X. Dofinansowanie ze środków PFRON sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób z niepełnosprawnością.

  • 10.1.O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli:

1) prowadzą działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością przez okres, co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku;

2) udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób z niepełnosprawnością warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania;

3) udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie zadania w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków PFRON.

  1. Wniosek o dofinansowanie składa się w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania.
  2. Wysokość dofinansowania do organizacji sportu, rekreacji i turystyki osób z niepełnosprawnością może wynosić do 50% kosztów zadania, jednak nie więcej niż do wysokości 6.000 zł.
  3. Podstawę dofinansowania stanowi umowa zawarta przez Starostę Hajnowskiego z Wnioskodawcą.

Metryka strony

Udostępniający: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Jolanta Prusinowska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Data wytworzenia: 2022-12-08

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2022-12-08

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2022-12-08